+48 511 345 190 info@fotoartim.com
fotograf na ślub olsztyn

Ślub – formalności i wydatki

 

Jeśli marzysz o ślubie, ale nie masz zamiaru przygotowywać się do niego latami być może warto zdecydować się tylko i wyłącznie na ślub cywilny. Są oczywiście pary, które jednocześnie zawierają ślub wyznaniowy. Nie jest to jednak konieczne. Zawarcie związku małżeńskiego w Urzędzie Stanu Cywilnego to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób.

I nie ma w tym nic dziwnego – w końcu posiada wiele zalet. Najważniejsze z nich to mniejsze wydatki i krótszy czas przygotowań. Nie liczmy jednak na to, że wszystko załatwimy w jeden dzień. Czego możemy się spodziewać decydując się na ślub cywilny?

Kto może wziąć ślub cywilny?

 

Jest on przeznaczony dla osób pełnoletnich. Jednak prawo uwzględnia pewne wyjątki. Owy ślub może zawrzeć niepełnoletnia kobieta, która ukończyła 16 rok życia. Musi jednak na to uzyskać zgodę sądu.
Ślubu cywilnego NIE mogą zawrzeć osoby ubezwłasnowolnione (np. niepełnosprawne psychicznie) czy osoby, które są spokrewnione lub spowinowacone w linii prostej.

Jakie dokumenty należy przygotować do ślubu cywilnego?

 

Zanim pójdziemy do USC warto wcześniej przygotować wszystkie niezbędne dokumenty. To pozwoli nam jeszcze bardziej skrócić czas oczekiwania. Co będziemy zatem potrzebowali? Podstawą jest dokument tożsamości. Najlepiej jeśli będzie to dowód osobisty, ale akceptowany jest też paszport.

Warto wiedzieć, że owy dokument musimy mieć także w dniu samej uroczystości. Opłaty nas niestety nie ominą. W tym przypadku należy zapłacić opłatę skarbową za sporządzenie aktu małżeństwa. Poza tym należy posiadać oświadczenie o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa.
A co z odpisem aktów urodzenia? Faktycznie jeszcze nie tak dawno było to wymagane. Obecnie nie musimy tego załatwiać. Wyjątkiem są osoby, które urodziły się poza granicami naszego kraju.

Ile kosztuje ślub cywilny?

 

 Ślub cywilny generuje o wiele mniejsze koszty niżeli ślub wyznaniowy. Jednym z pierwszych wydatków będzie wspomniana już opłata skarbowa za wydanie aktu małżeństwa. Wynosi ona 84 złotych. Oprawa muzyczna podczas uroczystości to kolejny wydatek – ok. 200 złotych. Nie musimy się jednak na nią decydować. Najwięcej zapłacimy za ślub w plenerze – ok. 1.000 złotych. Taką opcję mamy możliwą od niedawna. Dlatego też będąc na nią zdecydowanym warto wcześniej się upewnić czy urzędnik zgodzi się na jej poprowadzenie. Samo miejsce musi spełnić kilka wymogów. Powinno być ono bezpieczne i musi zachować uroczystą formę ceremonii. W naszym zakresie jest także załatwienie transportu urzędnikowi.

Dodatkowe wydatki

 

 Możemy zrezygnować ze ślubu w plenerze czy oprawy muzycznej. Ale są koszta, których nie da się uniknąć. Do nich zaliczyć możemy stroje ślubne. Suknia ślubna to marzenie każdej kobiety. Ostateczny koszt zależy od naszych wymagań i możliwości finansowych. Możemy wydać na nią kilkaset, ale równie dobrze nawet kilka tysięcy złotych.

By wydać na nią jak najmniej pieniędzy warto zainteresować się jej wypożyczeniem. To również niemały koszt, ale pozwoli nam nieco zaoszczędzić. Poza tym będziemy musieli kupić bukiet ślubny, wynająć auto do ślubu, a także fotografa ślubnego. Oczywiście nie każdy wydatek jest niezbędny. Dla niektórych z nich możemy szukać tańszych alternatyw, a niekiedy zupełnie z nich zrezygnować.

PODSUMOWANIE

 

Ślub cywilny nie wymaga od nas przygotowań na tak dużą skalę jak to wygląda w przypadku ślubu wyznaniowego. Możemy również liczyć na mniejsze wydatki. Formalności jest niewiele, a ustalenie daty możemy wyznaczyć na miesiąc przed ceremonią. Nieco więcej zadań i gotówki będziemy potrzebowali, kiedy planujemy ślub w plenerze. Niezależnie od wszystkiego ślub cywilny jesteśmy w stanie zaplanować na spokojnie dwa miesiące wcześniej oszczędzając przy tym czas i pieniądze.

error: © Content is protected !! Zawartość chroniona prawem autorskim.