+48 511 345 190 info@fotoartim.com

Portret e fotografii

Fotografia portretowa to twardy orzech do zgryzienia.

Prawdziwa fotografia nie może być tylko atrakcyjnym obrazkiem, miłym dla oka, ale tylko obrazkiem. Wielu fotografów portretowych od wielu lat pracuje nad warsztatem i poszukuje sposobu na wydobycie czegoś prawdziwego, co sprawi, że oglądana fotografia zmusi do refleksji, zatrzyma widza na dłużej i w pewien sposób zaintryguje.

Trzeba przyznać, że historie wielu renomowanych fotografów bywały zatrważające. Pewien wzięty fotograf z Anglii, zajmujący się głównie portretowaniem ważnych osobistości, miał w zwyczaju specyficzne wydobywanie prawdziwych emocji na potrzebę chwili. Tuż przez naciśnięciem spustu migawki torpedował modela makabryczną informacją, np. o niespodziewanej śmierci ukochanego psa. Informacja była bzdurą wyssaną z palca, ale bardzo skuteczną.

Na ten jeden ułamek sekundy twarz osoby fotografowanej zastygała w autentycznej rozpaczy, która była uwieczniana na zdjęciu. Wielu jednak fotografów uważa takie zachowania za nieetyczne i trudno się z tym nie zgodzić. W drodze po prawdę i prawdziwe emocje na zdjęciu próbują na długo przed wykonaniem pierwszego portretu poznać osobę fotografowaną, porozmawiać o planowanych kadrach, dowiedzieć się czegoś więcej i skrócić dystans.

Relacja między fotografem i modelem jest bardzo istotna i jeżeli fotograf nie włoży odpowiedniego wysiłku w zapewnienie komfortu i luzu, to zdjęcia z pewnością dalekie będą od ideału, a jeszcze dalej od prawdy.

error: © Content is protected !! Zawartość chroniona prawem autorskim.